Výroba šindele na letošním VYKULENÍ!
V rámci letošního osmnáctého VYKULENÍ, které se bude konat 11. září 2021, bude jedním z nosných témat výroba šindele tradičním způsobem, a to na unikátní Gangloffově šindelce! Po celý den budou kolegové z Podbrdského muzea předvádět tento dávno zapomenutý stroj v chodu, dřevo k výrobě šindele dodal Školní lesní podnik v Černém Kostelci a vyrobený šindel poputuje do Muzea lidových staveb v Kouřimi! Ani tříska nazmar! A pro všechny "šindeláře" jsme uvařili speciální letní ejlík .
Koho by zajímal příběh šindelky, tak Vás lehce navnadíme a na Vykulení se dozvíte vše!
Šindelka byl nejúspěšnější vynález Českého Archiméda Karla Gangloffa. Stroj na výrobu řezaného a hoblovaného šindele si nechal poprvé patentovat v roce 1855. Vynález vznikl z nouze o kvalitní šindelové dřevo pro ruční výrobu. Pro svou jednoduchost a účinnost se šindelka na rakousko-uherském trhu snadno prosadila. Gangloff šindelku stále vylepšoval a všechny utržené peníze investoval do dalších vynálezů. Například stroje na výrobu sirkových dřívek, který dokázal za hodinu vyrobit více než 1 200 000 kusů sirek. Příběh šindelky nekončí Gangloffovou smrtí v roce 1879. V prodeji šindelek, ale i v jejich vylepšování pokračovala vdova po vynálezci Františka Gangloffová spolu se svým bratrem Antonem Ulbrichem.
Šindelek se vyrobilo na osm set, ale v době konání výstavy věnované Gangloffovi nebyl znám jediný dochovaný exemplář. V Podbrdském muzeum byl pouze druhotně použitý litinový rám. Tak vznikl nápad postavit funkční repliku. Jen pár měsíců po zprovoznění repliky se na inzerát ozval pán ze slovenských Nízkých Tater a nabídl k prodeji originální šindelku, která se stala součástí sbírek Podbrdského muzea. Stroj vznikl v posledním desetiletí 19. století přímo v Rožmitále a víme, že: „z jednoho kubického metru dřeva v polenech o délce 560 mm a 120–250 mm širokých se vytvoří 660 šindelů o tloušťce 19 mm, šířce 100–110 mm a délce 560 mm. Odpad je asi 20 % a to 12 % krajin, 4 % odřezků a 4 procenta pilin. Počítáme-li jeden kubík dřeva z pily za 5 zlatých, tak na 1000 ks šindelů připadá asi 1.5 kubíku = 7.50 zlatých, k tomu pracovní mzda za 1000 ks – 2 zlaté, dohromady 9.50 zlatých. V Čechách takovéto šindele obvykle stojí 15 zlatých za tisíc kusů. Na jeden kubík dřeva je tedy čistý zisk 3.70 zlatých. (1898)