Černokostelecké VYSMOLENÍ a nač se těšit?

 Tovární komíny, nevýraznější ikona průmyslové revoluce, kouřící vertikála každé továrny, uznávaná součást kulturního dědictví a symbolický průmyslový prvek krásné české krajiny se v posledních letech stal tématem povedených konverzí, ale zároveň došlo ke stovkám zbytečných odstřelů našich komínů. Tématu továrních komínů a nejvýraznějších konverzí se věnuje nová obsáhlá expozice, která bude poprvé otevřena právě tuto sobotu 22. května v žentouru černokosteleckého pivováru v rámci jarního VYSMOLENÍ. Výstava bude otevřena po celý den, a to musíte vidět! A jak říkávají renomovaní autoři výstavy Michal Horáček a Martin Vonka: My komínáři vždy dosáhneme vrcholu!

V sobotu 22. května na VYSMOLENÍ se můžete těšit na ukázku a povídání o motorech, to máte motor elektrický, benzinový, naftový, naftalínový či třeba kroužkový nebo snad s kotvou nakrátko. Na toto téma bude po celý den vyprávět a na příkladech ukazovat odborník nejpovolanější, a to PhDr. Urbánek Radim, ředitel muzea v Ústí nad Orlicí.
Historické elektromotory nás nepřekvapí. Anebo ano? Jak vlastně fungovaly? Proč mají spouštěče? Termín „vadaska“ zná každý elektrikář. Nejde však o zkoušečku na vyhledávání vad, ale o vynález Jaroslava Vadase k indikaci napětí. Pokud jste ještě neviděli úplnou řadu, budete mít příležitost. Navíc si na funkčních historických zkoušečkách ukážeme, jak je naši předkové používali, např. že na ně ani nemuseli vidět a stejně jim velmi dobře sloužily.
Proběhne mimo jiné komentovaná ukázka spouštění motoru ČKD s převodovkou Volman pod scezovací kádí z roku 1931. A víte, který pivovar poprvé využil pohon elektromotory? Či snad který pivovar poprvé rozsvítily elektrické lampy? Že ne? Vše a mnoho dalších zajímavostí se dozvíte jedině na černokosteleckém VYSMOLENÍ!
 

V rámci letošního malého VYSMOLENÍ, které proběhne již tuto sobotu 22. května, se můžete těšit na funkční modely parních strojů, dokonce na celý parostrojní pivovar a bednárnu. Jukněte se na odkazy a ukázky z páření .
https://www.facebook.com/parniexperiment
http://parni-experiment.cz/
Originální, zábavně poučný projekt. Síla páry, prezentována napříč historií ve funkčních modelech, přináší do dnešní uspěchané doby nostalgické kouzlo starých časů a také obdiv k důvtipu vynálezců a fortelnému řemeslu našich předků. Ve svém jedinečném provedení fascinuje všechny generace. Radost působí zejména dětem, které si mohou s námi a našimi parními vynálezy hrát a dospělí zase rádi zavzpomínají na dětství s mechanickými hračkami.
 
Bude otevřena nová expozice Průmyslová revoluce v českém pivovarnictví! V rámci nové trasy se dozvíte jak vznikal typický český pivovar, kdo za to může, příběh parních strojů v pivovarnictví, jak to bylo s elektrifikací pivovarů, vše o symbolech průmyslové revoluce čili o komínech, jak to bylo s přechodem od ledu k umělému chlazení, dozvíte se vše o principu varen na ruční či parní pohyb a kdo stavěl nejkrásnější varny na celém světě? Češi!!!
 
 
A jak vy to vidíte? Měl někdy Spejbl Máničku?
  
 
více jedině na www.pivovarkostelec.cz či www.facebook.com/pivovarkostelec

 

Jídelní lístek

Denní nabídka Stálá nabídka Vinný lístek

Nepřehlédněte

Černokostelecká 10 Černokostelecká 12 Vysmolení Vykulení silvestr pochodobeh kolobeh

U Vodoucha

Hostinec U Vodoucha

U Slovanské lípy

U Slovanské lípy

Nepřehlédněte

EnglishGermanRussian
 
FrenchSpanishSwedish

Překlad/Translate